Macera Dolu Amerika

İsterdim ki; bu yazıyı tam da gidiyorken yazmak…
Umarım bir gün olur.

00:42

Yoruldum arkadaş ya. Şu üstteki görseli hazırlamak için bile 30 dakikadan fazla zaman harcadım. Bu yazıyı yazma olayı aklıma 00:00’da gelmişti halbuki… Görselde çok bir şey yok bakmayın o kadar sürdüğüne, iyi bir fon, uyumlu vektör derken böyle vakit harcamak zorunda kaldım işte. Şu an tam da bu sözcükleri yazarken karnaval üzerinden Metro FM dinliyorum ve şu an ‘California Dreamin – Sia’ çalıyor. Tek kulaklıktayken bir anda diğerini de taktım. Şu an bence çok harika! Ben bu yazıyı böyle yazmayacaktım da, daha sonra devam ederim diye saatlere ayırayım dedim. Şu görseli hazırlama ve bu yazıyı yazma fikri gelirken de ‘Macera Dolu Amerika – Rafet El Roman’ dinliyordum. Merak etmeyin nasıl gittiğimi anlatmayacağım, nasıl gitmeye uğraştığımı anlatacağım. Şimdiden söyleyeyim yani…

 13:40

Ya Habibiiii… YouNow denilen canlı yayın sitesinde yine günlerden bir gün vakit geçirirken, sabah vakitlerinde Amerika’dan yayın yapan birine denk geldim. Saat öğlene doğru gelirken onlarda ise sabaha doğru geliyordu saat farkından dolayı biliyorsunuz. Aslında hiç öyle Amerika’ya gitmek için bir daha yazayım, konuşayım gibi bir isteğim yoktu. Senelerdir elimdeki imkanlar dahilinde bir şeyler yapmaya çalıştım, olmamıştı. “Şimdi neden olsun, üstelik bir öğrenci tarafından?” Derken yazıverdim gitti. Sağolsun kendisi yardımsever birisi çıktı. Ardından hemen mail adresini aldım ve özet halinde derdimi anlattım. Yaklaşık 24 saat sonra cevap verdi ve umudumu kesmemi istedi. Çünkü, ona attığım mail biraz karamsar gibiydi. Bu zamana kadar olumsuz olunca sürekli aynı konuda takılınca öyle bir mail atıverdim. Çünkü, çözüm sadece o sorunu halletmekten geçiyor gibiydi. Neyse efendim ben bu kişiye üç-beş gün üst üste yine mailler attım. Kendisinin oradaki işlerinden dolayı ilgilenemediğini fakat unutmadığını cevap yazacağını söylemişti. Bende bu arada yine mailleri atıyorum tabii peş peşe aklıma geldikçe. Yine bilgilerimi tazelemek içinde araştırmalar yaptım. Vizelerde, ücretlerde değişiklikler olması sebebiyle. Skype’dan aratıp kendisini bir de öyle buldum ve sesli görüştük. Hem daha hızlı daha kolay. Kendisinin nasıl gittiğini sordum. Standart, bir okula kayıt olup öğrenci vizesi alıp gitmiş. Okula kayıt olmak için kendinize sponsor göstermeniz gerekiyor biliyorsunuz. Haliyle bu okuldan kabul aldıysan, vize almanda o kadar kolaylaşır. Çünkü, vizede de sponsor soruyorlar. Kendisi de bir şekilde alternatif yöntemler kullanarak halletmiş fakat yine maddi durumu iyi gibi görünüyor. En azından bana göre…

Bizim buradaki Meslek Yüksekokulu kıvamında Amerika’da da Community College’ler var. Kayıt olduğu okul bu okullardan birisi ve okulu bitirmiş. Okul anladığım kadarıyla uluslararası öğrencilere 2 senenin ardından 1 senede yasal çalışma izni sağlıyor ve toplamda 3 sene kalmış oluyorsun. İsim kullanmıyorum. Çünkü, onlardan haber alınarak onlardan bahsettiğim bir konu değil. Bir gün eğer karşılarına çıkarsa bu yazı kendileri anlarlar zaten. :) Benim için bu maddi problemi aşabilmek için iş adamı, burs veren vakıf/dernek, Türk-Amerika derneği gibi kişileri önerdi fakat gerek iletişim kurma sebebi gerek öyle birini bulma sebebiyle çok kısıtlıydı. Ona orada iş konusunda yardımcı olan bir abiyi önerdi. Onun mail adresini alıp hemen mail attım. Aradan iki gün geçtikten sonra ya mail adresi yanlış ya da ilgilenmek istemedi diye düşündüm ki güzel bir cevap aldım. Abi baya yardımsever çıktı. :) Hemen Viber üzerinden iletişime geçtik. Onun ve benim uygun olduğum vakitte haberleşmek istedik. Biraz geç oldu ama sonunda Viber üzerinden iletişime geçebildik. Benim Viber hesabım yoktu, kullanmıyordum. Hem öyle hem de onun için uygun vakit olmasını bekledim. Benim için böyle bir konuda zaman farkı olamazdı. :) Bir akşam hiç beklemediğim vakitte abi Viber üzerinden aradı sağolsun. Neler yapmak istediğimi, niçin istediğimi, imkanlarımı ve önüme çıkan sorundan bahsettim. Kendisi de diğer arkadaşa benzer bir kaç yöntem sundu fakat onlarda da problem olduğunu söyledim. Daha sonra oradan burs bulabilmek için Türk-Amerikan derneklerinde ki iş adamları veya başka iş adamı da olabilir yani düz söylemek gerekirse bana burs verebilecek bir gönüllü kendisininde bakacağını söyledi. Bende buradan bakmaya çalışacağım tekrar söyledim. Şimdilik böyle son buldu. Önümüzdeki haftalarda daha net bir sonuç elde ederim diye düşünüyorum. Pek bir umudum yok ama insan bekliyor işte.

Senelerdir uğraşmamdan, araştırmalarımdan, deneyim ve tecrübelerimden anlıyorum ki paran varsa Amerika’da var. Amerikan hükümeti bunu sadece öğrenciler için değil bütün verdiği vizeler, göçmen vizesi (Green Card) dahil herkese yapıyor. İstiyorlar ki hükümete yük olan bir yabancı ülkemize gelmesin. Kendi ayakları üzerinde durabilsin, bize sorun çıkartmasın. Haklılar da fakat yine de düzenlenmesi gereken bir politika olduğunu düşünmüyor değilim. İyi bir kariyere, öğrencilik yaşamına veya herhangi bir alanda başarılı olan bir kişi için bu kapıların veya ihtimal şanslarının açık olması gerektiğini düşünüyorum. Kimse dilenmek için ülkesinden uzak bir yere gideceğini zannetmiyorum. Bu ayrımlar çok basit bir şekilde yapılabilir sonuçta. Ama onlarda böyle tedbir alıyor işte, buraya ne kadar yazarsam yazayım ben değiştirecek değilim. Bu problemleri yaşamamış olsaydım bunları bile düşünmeyecektim belki de… Varsa sorularınız alayım. :) İletişime geçmediğim kurum, insan kalmadı heralde. Türk-Amerikan haber siteleri, forumları, danışmanlık firmaları, yaşayan kişiler çerçevesinde bir şeyler öğrenmeye çalıştığım bu zamana kadar. Aslında amaç öğrenmekten ziyade nasıl gidebilirim’di, tabii bir yandan da öğrenmiş oldum.

Videonun başlığını da yazının başından anlayacağınız üzere Rafet El Roman’ın şarkısından aldım. Bu yazıya veda ederken bu şarkıyı da sizinle paylaşmak isterim. Dinleyin, fena değil. Oynatma listemde yer almasa da ara ara dinlerim.

Ayrıca bu konuyla ilgili olarak bir başka görsel materyal olan, bilgisayarımın duvar kağıdını paylaşayım.

New York City 2880x1800

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*